Strong Rowing By Juniors at Worlds

Posted on August 1, 2022 by

There were some excellent results for NSW Institute of Sport (NSWIS) junior athletes, who are part of the NSWIS Rowing program through the program pillar clubs, competing at the U19 & U23 rowing World Championships in Varese, Italy.

Leading the podium performances was NSWIS scholarship holder Isabella Scammell (Sydney Rowing Club/NSW/NSWIS) who won gold in Under 23 Women’s Coxed Four (U23W4+).

It was the first A Final representation for Australia at the championships and Isabella, along with her crew of Samantha Morton, Emma Wilson, Emmie Frederico and coxswain Nicholas Dunlop, were the race favourites.

The crew set a new championship record in their heat earlier in the competition and again showed a composed performance, leading from start to finish to take the gold medal and become world champions in another record time of 6:44.15. 

“The last two years have been about overcoming challenges and mistakes,” the crew shared after the race.

“The race may have looked perfect but getting here was not a perfect journey. We fought some big battles to get here and we never gave up. Thank you to all our family and friends who helped get us here.” 

In other results, NSWIS scholarship holder Grace Sypher (Sydney Rowing Club/NSW/NSWIS), who is coached by NSWIS expert Lachlan Carter (Sydney Rowing Club, NSW) , finished sixth in the A Final of the Under 23 Lightweight Women’s Single Scull (U23LW1x).

NSWIS athletes Nikolas Pender (UTS Haberfield Rowing Club/NSW/NSWIS) and cox Hannah Cowap (Sydney Rowing Club/NSW/NSWIS) were members of the Under 23 Men’s Coxed Four (U23M4+) which finished fifth in the A Final in a time of 06:10.07. The crew were coached by NSWIS expert Matthias Ungemach (UTS Haberfield Rowing Club, NSW) .

The all NSWIS crew Alexander Wood (UTS Haberfield Rowing Club/NSW/NSWIS) and Harry Crouch (Sydney Rowing Club/NSW/NSWIS), coached by Alex Field (UTS Haberfield Rowing Club, NSW)  won the B Final of the Under 23 Men’s Double Scull (U23M2x) in a time of 06:25.15.

Meanwhile fellow NSWIS compatriot Laura Gourley (UTS Haberfield Rowing Club/NSW/NSWIS) , coached by Hally Chapman (UTS Haberfield Rowing Club, NSW)  finished second in the B Final of the Under 23 Women’s Single Scull (U23W1x)  in a time of 07:52.37.

 

 

No Comments

Leave a Reply