NSWIS leads with four divers, coach selected for National Junior Team

Posted on June 20, 2018 by in NSWIS News

The 2018 Australian Elite Junior Championships have wrapped up in Hobart, Tasmania, with the NSWIS Diving Team celebrating a haul of 15 medals as four athletes and one coach won selection for the Australian Junior National Team. A further six NSWIS athletes were selected for the Australian Junior National Squad.

Following a series of medal-winning performances in Hobart, Sam Fricker (coached by Vyninka Arlow), Vlad Rudenko (coached by Vyninka Arlow), Hamish Hutchinson (coached by Joel Rodriguez) and Lauren Flint (coached by Chava Sobrino) have been called up to take on the world’s best at the 2018 FINA World Junior Championships in Kiev, Ukraine between 11-14 of July.

Several other NSWIS athletes – Kennedy Cooper, Milly Puckeridge, Zara Tullipan, Anya Rudenko, Sofia Knight and Emily Pearson – have been selected for the Australian Junior National Squad and will train alongside the team before it takes part in the Championships in July. Vyninka Arlow has also been selected as team coach.

Success in Hobart wasn’t just confined to the pool, as Sam Fricker won Junior Male Athlete of the year, and New South Wales was named State of the Year. 

The New South Wales Institute of Sport congratulates all coaches, athletes and performance team members who supported the NSWIS Diving Team during their preparation & competition.

NSWIS medallists at the 2018 Australian Elite Junior Championships listed below (athletes selected for Australian Junior National Team in bold):

Boys Junior A Platform – Gold Medal Sam Fricker with 515.70 points

Boys Junior A Platform – Silver Medal Hamish Hutchinson with 458.55 points

Boys Junior B 1m Springboard – Gold Medal Vlad Rudenko with 404.05 points

Boys Junior B 3m Springboard – Silver Medal Vlad Rudenko with 438.20 points

Girls Junior B 1m Springboard – Bronze Medal Lauren Flint with 398.95 points

Girls Junior B 3m Springboard – Silver Medal Lauren Flint with 436.85 points

Girls Junior B Platform – Silver Medal Kennedy Cooper with 319.30 points

Boys Junior C 1m Springboard – Bronze Medal Will Munro with 256.85 points

Boys Junior C 3m Springboard – Bronze Medal Will Munro with 282.30 points

Boys Junior C Platform – Silver Medal Will Munro with 259.45 points

Girls Junior C 3m Springboard – Gold Medal Zara Tullipan with 347.20 points

Girls Junior C 3m Springboard – Silver Medal Anya Rudenko with 340.85 points

Girls Junior C Platform – Bronze Medal Milly Puckeridge with 288.70 points

Girls Junior 3m Springboard Synchronised – Bronze Medal Emily Pearson & Sofia Knight with 237.96 points

Boys Junior Springboard Synchro – Gold Medal Sam Fricker & Vlad Rudenko with 351.36 points

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.