National success for NSW hockey squad

Posted on July 15, 2017 by in NSWIS News

New South Wales have completed the Hockey U21 Australian National Championships in fine fashion, securing gold for the men & women in Wollongong after a week long event.

Taking place at Illawarra Hockey Stadium, the 2017 tournament has been a chance for teams from all over the country to test themselves against one another in a competitive environment.

NSW Institute of Sport, in partnership with Hockey Australia and Hockey NSW, provided performance analysis and support for all teams at the recent U21 Australian Championships in Wollongong, NSW.

The Under 21 Men, coached by Olympic gold medalist and head of the NSWIS hockey program Brent Livermore, contained 11 NSWIS scholarship holders and were dominant throughout the week to claim the gold.

In the Women, the Under 21 side featured 13 NSWIS scholarship holders, and took out the gold medal following an excellent week on the field.

 

Under 21 Women

  1. Morgan BLAMEY (North West Sydney)
  2. Emma CORCORAN (Dubbo)
  3. Andrea GILLARD (Lithgow)
  4. Alley HANAGAN (Metro South West)
  5. Kate HANNA (Sydney East) 
  6. Greta HAYES (North West Sydney)
  7. Rene HUNTER (Lithgow) 
  8. Grace JEFFREY (Central Coast) 
  9. Sarah JOHNSTON (Northern Sydney and Beaches)
  10. Kaitlin NOBBS (Sydney East) 
  11. Mikaela PATTERSON (North West Sydney)
  12. Courtney SCHONELL (Metro South West)
  13. Molly SIMPSON (Northern Sydney and Beaches)
  14. Riley SMITH (Illawarra South Coast)
  15. Emma SPINKS (Central Coast) 
  16. Grace STEWART (Illawarra South Coast) 
  17. Jessica WATTERSON (Bathurst)
  18. Abigail WILSON (Lithgow)

Under 21 Men 

  1. Tim BRAND (North West Sydney)
  2. Tom BROWN (Far North Coast)
  3. Hayden DILLON (Lithgow)
  4. James DOHERTY (Metro South West)
  5. Isaac FARMILO (Tamworth)
  6. Blake GOVERS (Illawarra South Coast)
  7. Sam GRAY (Lithgow)
  8. Ehren HAZELL (Tamworth)
  9. Kurt LOVETT (Parkes)
  10. Dylan MARTIN (Wagga Wagga)
  11. Joshua MAYO (Illawarra South Coast)
  12. Thomas MIOTTO (Illawarra South Coast)
  13. Daine RICHARDS (Illawarra South Coast)
  14. Kieren RICHARDS (Illawarra South Coast)
  15. Lachlan SHARP (North West Sydney)
  16. Nathanael STEWART (Metro South West) 
  17. Zac WALKER (Northern Sydney and Beaches)
  18. Ethan WHITE (Far North Coast)

 

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.